Все про губну гармошку

Губна гармошка, або губна гармоніка - це той інструмент, який доводилося чути кожному. Сьогодні він популярний завдяки своїй компактності, цінової доступності та можливості самостійного навчання гри. Здавалося б, давно знайомий твір, при віртуозному виконанні на губній гармошці здатен заграти новими фарбами. Сьогодні ми розповімо все про цей інструмент.

Історія губної гармоніки

По суті, губна гармошка - це духовий орган західного зразка. Перший компактний інструмент з'явився в 1821 році завдяки німецькому вартовому майстру Християни Фрідріху Людвігу Бушманов. Його винахід називалося «аура» і представляло собою металеву пластину з п'ятнадцятьма прорізами, які закриваються сталевими язичками. Це пристрій більше нагадувало камертон, ноти в ньому розташовувалися в хроматическом порядку і витягувалися виключно за допомогою видиху.

У 1826 році майстер на прізвище Ріхтер виготовив гармошку, що має 20 язичків і 10 отворів (роздільні для видиху і вдиху), встановлені в дерев'яному корпусі з кедра. Він же запропонував варіант настройки із застосуванням диатонического звукоряду для всіх європейських інструментів, які отримали назву «Mundharmonika», або духовий орган, який і став стандартним.

У Північну Америку губна гармошка потрапила в 1862 р завдяки Маттіасу Хонер, а вже до 1879 року Хонер виготовляв в рік до 700 тисяч інструментів.

За часів Великої депресії і Другої світової війни в 30-40-і рр. двадцятого століття відбувалося масове переселення жителів півдня в північні штати США і на західне узбережжя. Саме вони привезли з собою гармоніку в ці місця.

У сучасному музичному світі губна гармоніка переживає своє друге народження. Розширюється коло стилів музики, де використовують її звучання. Сьогодні цей інструмент можна почути в блюзових і джазових композиціях, рок-, етно- і фолк-музики, традиційно в стилі кантрі і багатьох інших музичних напрямках.

Як вона працює?

Губна гармошканіка є язичковий музичний інструмент, тобто всередині знаходяться мідні язички, які коливаються в повітряному струмені, створюючи звук. Головна відмінність губної гармоніки від інших язичкових музичних інструментів - використання мови і губ замість клавіатури. Мова і губи використовують для того, щоб вибрати спеціальний отвір, яке відповідає певній ноті. Музиканта, який грає на губній гармоніці, називають Харпером (harper).  

Схема будови гармоніки

Різновиди губних гармонік

Якщо Ви вирішили освоїти цей музичний інструмент, то вам необхідно визначитися з тим, яку потрібно купити губну гармошку. Існує кілька різновидів, які відрізняються один від одного. Чим? Давайте розбиратися.

Діатонічна гармоніка

Діатонічна губна гармоніка є найпопулярнішою різновидом даного інструменту, тому що на ній можна грати музику практично в будь-якому музичному стилі. Звук її дуже насичений і «густий».


Гармоніка цього типу має діатонічний лад без напівтонів. Для порівняння можете уявити собі фортепіано, клавіатура якого має тільки білі клавіші. Таким чином, потрібно опанувати певними техніками, щоб гідно грати на ній. Диатонические губні гармоніки мають діапазон від 1 до 4 октав. Саме такий інструмент найкраще підходить для навчання і просто ідеальний для виконання блюзової музики.

Хроматична губна гармошка

Хроматичні губні гармоніки, на відміну від диатонических, дозволяють відтворювати всі 12 нот в октаві, включаючи півтони. Тобто знову проводячи аналогію з фортепіано, ви граєте на всіх клавішах - і чорних, і білих.

Навчитися грати на ній складніше. Наприклад, для гри складних музичних творів на хроматичної гармоніці важливо мати хороший навик гри на диатонической, музичну освіту і вміти читати ноти з листа.

У хроматичної гармоніки передбачена можливість тільки сольного виконання всіх нот гами в межах трьох октав (включаючи півтони). Саме можливість точного попадання в поодинокі ноти зробила гармоніку цього виду одним з улюблених інструментів джазових виконавців.

Хроматичні гармоніки об'єднують в одному корпусі дві гармоніки, перемикання між якими здійснюється використанням спеціальної кнопки, розташованої на одній зі сторін інструменту. При вдувании повітря в отвори гармошки ви отримуєте чисті, повні ноти. Натискаючи кнопку, ви перекриває подачу повітря на певні канали, включаючи півтони.

Блюзова гармоніка

Блюзова губна гармоніка зазвичай має десять отворів, в кожне можна грати як на вдих, так і на видих. На інструментах такого типу можна грати хроматически за допомогою спеціальних прийомів - Передув і бендів.

Тремоло

Тремоло-гармоніка має дві звукові пластини, що звучать одночасно, злегка затиснуті відносно один одного, за рахунок цього створюється тремоло-ефект. На кожну ноту доводиться два язичка, в результаті чого звук стає більш насиченим.

Ця губна гармоніка досить проста, і на ній дуже легко навчитися грати практично будь-якого навіть з мінімальними музичними здібностями. Але потрібно пам'ятати, даний вид досить обмежений в можливостях, що пов'язано з відсутніми нотами. На тремоло-гармоніці можна грати прості дитячі мелодії, руськи та українські народні пісні, інші композиції. Тремоло-гармоніка дозволяє інтерпретувати мелодії більш емоційно, створюючи повноваге звучання.

Октавна гармоніка

Октавна гармоніка є різновидом диатонической і являє собою дві звукові пластини, що звучать одночасно і налаштовані точно в октаву відносно один одного. Це надає велику гучність і інший тембр звуку.

Басова гармоніка

У бас гармоніці кожен отвір грає тільки на видих, на кожну ноту доводиться по дві звукові пластини, налаштовані в октаву.

Аккордовая гармоніка

Аккордовая гармоніка складається з двох рухомо закріплених пластин, здвоєні язички яких налаштовані в октаву. Має ноти і на видих, і на вдих, що дозволяє використовувати різні акорди.

Вибір губної гармоніки.

Якщо Ви вирішили навчитися грати на губній гармошці, то до вибору інструменту потрібно підійти з усією серйозністю. Позначимо кілька моментів, на які варто звернути увагу при виборі.

Тип губної гармоніки. В першу чергу необхідно визначитися, в якому стилі Ви плануєте грати і як часто будете грати. Від цього залежить тип інструменту і його клас (учнівський або професійний).

Матеріал язичків. Цей критерій безпосередньо впливає на довговічність інструменту. Наприклад, компанії HOHNER і SUZUKI використовують в своїх гармошках мідні язички, а компанія SEYDEL вперше стала використовувати в своїх інструментах сталеві язички, які є більш довговічними.

Тональність. Губні гармоніки бувають різних тональностей, музикантам варто вибрати інструмент в тональності «до мажор» (маркування «C»), коли при вдування повітря в перші три отвори гармоніки ви отримаєте акорд «до мажор». Саме в цій тональності найлегше опанувати основними прийомами і навичками, зате потім буде легко грати і на всіх інших. Варто також відзначити, що майже всі самовчителі гри на губній гармоніці написані за тональністю «до мажор». Для виконання блюзової музики краще інструменти з налаштуванням «ми і ля мажор» (маркування «E» і «A» відповідно). Професійні виконавці використовують кілька гармонік, кожна з яких має власний тон і лад, адже навіть сама просунута модель не здатна забезпечити одночасно мажорне і мінорний звучання.

Перевірка інструменту. У магазині музичних інструментів необхідно перевірити губну гармоніку, «продути» її. Для цього можна використовувати спеціальні хутра, якщо такі є в магазині. Перевірте кожен отвір на вдих і на видих, переконавшись, що всі ноти звучать. При цьому звертайте увагу на можливі додаткові звуки у вигляді дзвону і свисту. Також на низьких тональностях язички можуть битися об кришку губної гармошки і з характерним дзвоном.

Якість виготовлення. Завдяки величезній популярності і доступності губні гармошки часто мають низьку якість, їх можна зустріти практично скрізь як сувенір або дитячу іграшку. Тому краще вибирати губну гармоніку в магазинах музичних інструментів 8 НОТА. Наприклад, такі виробники, як HOHNER (Німеччина), STAGG (Бельгія), SUZUKI (Японія), випускають широкий асортимент якісних губних гармошок: від найпростіших (учнівських) до елітних моделей з благородних порід деревини і міцного металу. При цьому учнівські моделі відрізняються від професійних в основному використовуваними матеріалами.

Форма накладок. Якщо Вам потрібна гармошка, яка буде зручна при Вашому стилі гри, то варто подумати про форму накладок. Наприклад, накладки у гармонік "LEE OSKAR" і "HERING BLUES" добре підходять для блокування язиком, а у гармонік "GOLDEN MELODY" і "SUZUKI" - губами.

Гучність. Гучність інструменту визначається формою накладок, часом відгуку і повітропроникністю. Меншою повітропроникністю володіють гармошки з пластиковим корпусом. Характеристики деревини ж постійно змінюються через коливання температури і вологості.

Отже, інструмент придбаний. Що ж далі? Потрібно навчитися грати.

Техніка гри на губній гармошці

Правильне положення рук при грі на гармоніці

Щоб грати на губній гармоніці, Вам необхідно опанувати трьома основними техніками постановки мови і губ: свистом, u-подібної блокуванням і блокуванням язиком.

Найпростіша з них - техніка свисту, з неї зазвичай і починають вчитися, але вона є обмежує. При такій техніці гри необхідно стиснути губи так, як ви це робите при свист, потім затримати губи на одному отворі в гармошці і направити туди потік повітря.

При техніці U-блокування потрібно згорнути свою мову в букву U (трубочкою), коли ліва і права сторони язика блокують крайні отвори.

При блокуванні язиком необхідно використовувати язик і губи. Це найпопулярніша техніка, так як дозволяє легко перебудуватися з ноти на акорд.

Музикант повинен тримати гармоніку саме так

Новачкові заняття краще починати з повільною гри акордами і дотримуватися при цьому діафрагмального дихання. Потім можна переходити до мелодій, які краще «знімати» на слух з записів професіоналів. Вкрай корисним буде вивчити кілька мелодій по нотах, грати під мінусовку, записувати і прослуховувати власну гру. Вибирайте, вчіться, грайте, і у вас все обов'язково вийде!

... Про ЛІКУВАЛЬНИХ ВЛАСТИВОСТІ губної гармошки ...

А чи відомо Вам, що ГРА на губній гармошці володіє сильними терапевтичними, профілактичними та реабілітаційними властивостями? Особливо актуально це під час пандемії коронавируса (COVID-19).

Реабілітація легких і органів дихання після короновіруса, реабілітація після короновірусні пневмонії в домашніх умовах реальна!

В ЦЬОМУ ВАМ пожет ГРА на губній гармошці!

Найдивовижніше, що ГУБНА ГАРМОШКА - ЦЕ ЄДИНИЙ МУЗИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ, який ОБ'ЄДНУЄ в собі всі корисні властивості і якості дихальної гімнастики, посилюючи свій корисний вплив ще й тим, що дихання при грі на губній гармошці тренується як на видих, так і на вдих. На губній гармошці неможливо навчитися грати, не навчившись дихати правильним і здоровим типом дихання.

Діафрагмальне дихання і дихальна гімнастика

Дихання - найважливіший елемент при грі на будь-яких духових музичних інструментах. Але важливо не саме дихання, а то ЯК ми дихаємо.

У деяких духових інструментах передбачено використання міхів (пристроїв для нагнітання повітря). Такі міха застосовуються, наприклад, в волинці, органі, акордеоні і т.д.

Головна функція міхів - подавати постійний, стабільний і рівномірний потік повітря.

Губна гармошка - не виняток. У цьому музичному інструменті міхом виступає наше тіло (а точніше - легкі), а нагнітає повітря елементом - діафрагма - куполоподібної м'яз між грудної та черевної порожнин.

Наше тіло найкращим чином виконує функцію міха тоді, коли воно працює як шприц.

Уявіть, що наше тіло - це великий шприц, де діафрагма виступає поршнем. Рухаючись вгору і вниз, діафрагма сприяє наповненню легких повітрям і їх спустошення.

Розрізняють декілька типів дихання: діафрагмальний і грудної.

Діафрагмальне дихання (черевне / нижнє, або як його ще називають - дихання животом) є найбільш оптимальним для тих, хто грає на губній гармошці.

Завдяки диафрагмальному диханню ми отримуємо рівномірний і стабільний потік повітря, а також повністю задіємо найголовніший резонатор - наші легені.

Подивіться, як відбувається діафрагмальне дихання.

Діафрагма починає рухатися (як поршень шприца) вниз. Легкі починають рух за діафрагмою і їх обсяг збільшується. Саме в цей момент ми вдихаємо повітря, який заповнює легені. Потім діафрагма повертається в своє звичайне стан, тобто починає рухатися вгору. При цьому об'єм легенів зменшується, і ми видихаємо (порівняйте з рухом поршня в шприці).

Під час вдиху діафрагма починає трохи "тиснути" на кишечник і внутрішні органи, що знаходяться в черевній порожнині, і тому видимим "результатом" правильного діафрагмального вдиху є збільшення живота, який нібито починає надуватися. Багато хто помилково вважає, що це "випирає" повітря з живота.

При правильному диафрагмальном вдиху нижні ребра також можуть помітно розсуватися в сторони за рахунок того, що наповнюються повітрям нижні частки легенів.

Інший відомий тип дихання - грудний.

При грудному типі дихання дихальні рухи здійснюються за рахунок скорочення міжреберних м'язів. При цьому грудна клітка розширюється і злегка підводиться під час вдиху, звужується і кілька опускається при видиху.

При грудному диханні нижні частки легких майже не задіяні, що істотно обмежує якість і об'ємність звуку під час гри на губній гармошці, тому що не використаний весь можливий обсяг акустичного резонатора, яким виступають легені.

До того ж грудне дихання виникає завдяки роботі міжреберних м'язів і тому воно є більш форсованим і нерівномірним (порівняйте рівномірність подачі повітря при стисненні тюбика з можливістю плавної подачі повітря зі шприца).

Отже, для гри на губній гармошці найкраще використовувати діафрагмальне дихання.

Завдяки такому типу дихання:

Ви перестанете задихатися, виконуючи навіть найскладніші композиції,

Ви зможете впевнено (і найголовніше красиво) управляти динамікою звуку: грати тихіше / голосніше, плавно виводити звук від тихого до гучного звуку і навпаки.

При діафрагмальному диханні якість вашого звучання під час гри на губній гармоніці стане набагато краще, ніж при використанні грудного дихання.

Кілька рекомендацій:

відстежите, яким типом дихання дихайте Ви,

почніть свідомо звертати увагу на те, як Ви дихаєте під час гри на губній гармоніці,

тренуйте діафрагмальний тип дихання не тільки під час гри на губній гармоніці (це можна робити в будь-який спокійній обстановці - сидячи за партою / робочим столом / стоячи або сидячи під час поїздки в громадському транспорті.)

Почніть свідомо дихати саме діафрагмовим типом дихання під час гри на губній гармошці.

Почавши розвивати і використовувати під час гри на інструменті діафрагмальне дихання, Ви зробить крок на новий щабель свого розвитку в грі на цьому прекрасному інструменті, а в якості побічного ефекту ви отримаєте величезну користь для Вашого здоров'я! 

Купити губну гармошку в Україні можна в магазині 8 НОТА

Успіхів Вам і здоров'я!

Купити в 1 клік
Продовжити покупки


Ваше замовлення успішно оформлено! Ми обов'язково зв'яжемося з Вами найближчим часом.